Usługi projektowe i serwisowe dla Wordpress i Presteashop

[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Strona dostosowana do urządzeń mobilnych.” font_container=”tag:h3|font_size:30px|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeInUp” el_class=”no-letter-spacing”][vc_custom_heading text=”Coraz częściej mówi się o tym, że strony responsywne to już standard” font_container=”tag:h6|font_size:16px|text_align:center|color:%23b7b7b7″ google_fonts=”font_family:Open%20Sans%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal” css_animation=”fadeInUp” el_class=”no-letter-spacing”][vc_empty_space height=”30px”][vc_zigzag color=”custom” el_width=”10″ custom_color=”__USE_THEME_MAIN_COLOR__”][vc_empty_space height=”60px”][vc_column_text]

Strony responsywne to strony przeznaczone dla urządzeń mobilnych.  Strony RWD same dostosowują się do rozdzielczości urządzenia, na którym są przeglądane, niezależnie czy jest to PC, urządzenie mobilne czy telewizor. W obecnych czasach jest to standard o który należy pytać zawsze przy każdym zleceniu stworzenia nowej witryny.

Deweloperzy, programiści zdają sobie sprawę z potrzeb rynku i obecnie powinni oferować projekty dostosowane do urządzeń mobilnych już w standardzie. Warto jednak zabiegać aby ta funkcjonalność została ujęta w projekcie jako obowiązkowy punkt umowy. Oszczędzi to nieporozumień i problemów z późniejszym wyświetlaniem na urządzeniach moblinych w przypadku nieodpowiedniego zaprogramowania strony.

Jak działa strona responsywna? Strona podzielona jest na bloki, które mają przyporządkowane poszczególne zadania w przypadku wyświetlenia strony na różnych rozdzielczościach ekranu. Przykładowo jeśli mamy stronę podzieloną na 4 kolumny tekstu i wyświetlaną w ten sposób na komputerze stacjonarnym. Jej elementy będą układały się inaczej na tablecie bo kolumny ułożą się wtedy 2 x 2 czyli dwie na górze i dwie na dole. Na smartofnie mogą się ułożyć jedna pod drugą. Dzięki temu przeglądanie jest wygodne a strona czytelna.

Zdjęcia i grafiki natomiast powinny być tak zoptymalizowane , żeby szybko się ładowały na urządzenia o niższej prędkości przesyłu danych np. na niektórych interfejsach mobilnych.

Istotnym elementem strony mobilnej jest menu nawigacyjne. Na komputerze stacjonarnym jest to pełnowymiarowe menu natomiast na telefonie będzie to już tylko ikonka, która po kliknięciu przekierowuje do rozwijalnego menu.

W przypadku stron wyświetlanych głównie na urządzeniach typu smartfon ważny jest projekt przycisków i linków aby były dostatecznie duże i czytelne. Powinny sugerować funkcję jaką pełnią. Użytkownik jadący autobusem czy będący na spacerze powinien bez problemu móc trafić palcem w odpowiedni przycisk.

Wraz ze stronami uniwersalnymi narodził się nowy styl projektowania tzw. Flat Design i Mobile First. Najpopularniejszy jest też obecnie układ oparty na Bootstrap.

Styl Flat design – jest to technika projektowania stron www,  głównym założeniem jest prostota. Elementy strony są kwadratowe lub prostokątne, nie ma cieniowania i dodatkowych efektów to upraszcza przeglądanie. Statystycznie więcej użytkowników ceni sobie strony nieprzeładowane efektami a czytelne i intuicyjne.

Mobile First – to zasada która powinna przyświecać współczesnym deweloperom i webdesignerom. Jest ona stosowana przez najlepszych projektantów jako standard.

Twitter Bootstrap – to framework – układ kolumnowy projektowania witryn opracowany przez twórców Twittera (stąd nazwa). Dzięki niemu w uporządkowany sposób można projektować witryny dostosowujące się automatycznie do różnych ekranów i rozdzielczości.

Najważniejsze zalety stron responsywnych to:

Podsumowując:

Strony RWD to standard. Warto na to zwrócić uwagę i zapytać. Zaprojektowanie takiej strony będzie jednak nieco droższe.

Nie należy w pierwszej kolejności sugerować się ceną witryny a tym czy zawiera w sobie funkcje jakie oszczędzą nam nerwów i pieniędzy w przyszłości. Zapytajmy o responsywność i w jaki sposób jest projektowana np. na podstawie jakiego frameworku np. Bootstrap. Czy jakoś 3 oddzielne witryny czy jako strona oparta na elastycznym szkielecie – takim jak np. Bootstrap.

Jeżeli macie jakieś pytania chętnie odpowiemy. Piszcie do mnie: adam.stola@stolaweb.pl

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *